مرکز تحقیق و توسعه شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران

اصطلاح تحقیق و توسعه(R&D) در واقع مولود جامعه صنعتی است.تحقیق و توسعه به تکاپو و تلاش هایی اشاره دارد که راز موفقیت بسیاری از اقتصادهای پیشرفته در آن نهفته است. طبق تعریف یونسکو،تحقیق و توسعه در حقیقت انجام هر کار خلاق و نظام یافته به منظور توسعه ذخیره علمی از جمله دانش انسانی،فرهنگی،اجتماعی و استفاده از این دانش برای اختراع کاربردهای جدید است.
تحقیق و توسعه امروزه مهمترین عامل توسعه اقتصادی و رمز موفقیت بنگاه های اقتصادی و کشورها در عرصه رقابت جهانی در تجارت و اقتصاد شناخته شده است.اقتصاددانان بر این باورند که علم و تکنولوژی به عنوان ابزاری موثر و قوی می تواند نقش کلیدی در فرایند توسعه ایفا کند.در دنیای حاضر کشورهایی در زمره کشورهای توسعه یافته محسوب می شوند که از سطح بالای علم و تکنولوژی برخوردار باشند.از این رو بسیاری از محصولات،روشها،ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته ناشی از توسعه و پیشرفت این کشورها در عرصه علم و تکنولوژی است و در طرف مقابل،کشورهای در حال توسعه و عقب افتاده وجود دارندکه همگی در سطح پایینی از علم و تکنولوژی قرار گرفته اند. با مطالعاتی که انجام شده مشخص شده است که نرخ بالای رشد در کشورهای توسعه یافته در اثر کاربرد وسیع بسیاری از نوآوری های تکنولوژیکی صورت گرفته است.مبنای این نوآوریهای تکنولوژیکی،پیشرفت سریع در زمینه ذخیره کردن دانش علمی و افزودن بر این ذخیره به کمک ثروت اضافی در حال افزایش است.
رشد و موفقیت بنگاه ها با ارتقای سطح تکنولوژی امکان پذیر است و چون سطح تکنولوژی در واحد تحقیق و توسعه ارتقا پیدا می کند لذا سرمایه گذاری در واحد تحقیق و توسعه می تواند نقش بسزایی در موفقیت بنگاه ها داشته باشد. Pearson در مورد نقش و اهمیت تحقیق و توسعه در موفقیت بنگاه های اقتصادی می گوید:تحقیق و توسعه سهم مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد،محیطی پرتحرک و برانگیزاننده را فراهم می کند که در آن افراد می توانند رشد کرده و نیازهای فنی و سازمانی را تامین نمایند.
Holmfeld بیان می کند:اهمیت تحقیق و توسعه به حدی است که امروزه بنگاه های آمریکایی برای بهتر شدن وضعیت رقابتی و ارتقا مجدد سهم بازار توجه خاصی به آن پیدا کرده اند.
در سالهای اخیر گسترش بازارهای رقابتی در کشور تأثیر عمیقی بر اقتصاد درحال رشد آن گذاشته است. لزوم ارائه محصولات و خدمات برتر و نوآوری از سوی شركتهای بزرگ و متوسط نیز ضرورت ایجاد واحدهای R&D را اهمیت بخشیده است. تولید دانش و کاربردی کردن آن معنا و مفهوم عبارت تحقیق و توسعه است. سرمایه‌ای که در یک کشور به بخش R&D اختصاص داده می‌شود، نمایانگر وضعیت صنعت، میزان رقابت صنعتی و میزان پیشرفت می‌باشد. بنابراین شرکتها با تأسیس واحدهای R&D به دنبال اهدافی همچون نوآوری،بهبود کیفیت،کاهش قیمت تمام شده، تولید و فروش بیشتر، محصولات کارآمدتر و در نتیجه افزایش درآمد هستند. با این تعریف شرکتهایی در رقابت موفق هستند که با بکارگیری تکنولوژی و دانش، محصولاتی با سطح بالایی از کیفیت و نوآوری تولید کنند و پاسخگوی نیاز روز مشتریان خود باشند.
آنچه که امروز در پیش روی ما قرار دارد،تنها نگاه کردن به جوامع صنعتی،تحسین آنها و حسرت از دست دادن فرصتهای گذشته نیست.ما اهمیت تحقیق و توسعه را پذیرفته ایم و باید آنرا در تمامی فعالیتهای ملی چه در بخشهای دولتی و چه در بخشهای خصوصی جاری سازیم و این تنها راه رسیدن به رقابت جویی و تداوم رشد اقتصادی پایدار است.
اکنون که در برنامه ریزی کلان کشور بر"توسعه مبتنی بر دانایی"صحه گذاشته شده است،نقش حیاتی تحقیق و توسعه برای دستیابی به رشد اقتصادی،نمایان تر شده است.این نگرش بیانگر تغییر اساسی در ساختار اقتصادی کشور است که شدیدا" متکی به " تحقیق و توسعه" خواهد بود.این امر پیام آور تغییر در سیاستی است که بطور مشخص به سمت صنعتی شدن کشور در کنار دیگر بخشها ،گام بر می دارد.صنعتی که آسوده و با پشتیبانی فناوری های وارداتی،حرکت می کرد،اکنون باید به تدریج ولی به نحو غیرقابل برگشت،جای خود را به صنعتی درون زا بدهد که بر توانایی های بومی و صادرات تکیه نماید و جایگاه رفیع خود را در بازارهای جهانی پیداکند.
اکنون زمان آن رسیده است که فعالیت های تحقیق و توسعه با نیازهای حال و آینده صنعت تطبیق داده شود.مراکز تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی و صنعتی تقویت شوند و گسترش یابند.هر واحد تولیدی در صورتی در رقابت فشرده صنعتی،پایدار خواهد ماند که بتواند با نوآوری و توسعه فرآیند و محصولات خود،گامهای جدیدتری برداشته و خود را با دانش و فناوری روز هماهنگ سازد و این امر در گرو داشتن واحد تحقیق و توسعه است.
مرکز تحقیق وتوسعه شرکت شیرپاستوریزه پگاه تهران در سال 1371 و با اخذ مجوز از وزارت صنایع بطور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود و در طول 20 سال گذشته به لطف بهره مندی از وجود کارشناسان خبره و با تجربه و تجهیزات و امکانات مطلوب ،گام های موثری در پیشبرد اهداف کلان شرکت برداشته است که به اختصار به آنها اشاره می گردد:
1-کمک به تبیین استراتژی های سازمان وسازماندهی و اجرای پروژه های تحقیق و توسعه مبتنی بر راهبردهای سازمان ،همچون کاهش قیمت تمام شده محصولات ،تنوع و نوآوری
2-بررسی و پایش مداوم فرآورده های ارائه شده توسط سایر تولیدکنندگان وانجام آزمون های حسی ومقایسه آنها با محصولات شرکت به منظور تعیین جایگاه شرکت
3- تنوع ونوآوری در محصولات و بهبود کیفیت و فرمولاسیون فرآورده های تولیدی و یافتن مواد اولیه جایگزین
4- حضور در کنگره ها و همایش های تخصصی و ارایه مقالات پژوهشی با هدف تبیین جایگاه علمی شرکت پگاه در صنعت غذای کشور و تعامل نزدیکتر و بیشتر با دانشگاهها، اساتید و مراکز پژوهشی
5- بسترسازی برای استفاده بهینه از ظرفیت های پژوهشی موجود بویژه حمایت از پایان نامه های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که موضوعات رساله ها براساس سیاست های شرکت و بررسی مشکلات کیفی محصولات و یا نوآوری و بهبود فرمولاسیون ها انتخاب می گردند
6- همکاری با سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو در تدوین استاندردها و ضوابط تولید فرآورده های لبنی
7- تشکیل کمیته علمی با محوریت واحد R&D و متشکل از افراد علاقمند و واجد شرایط، که ماموریت تهیه و تدوین جزوات و کتابهای تخصصی و انتشارآنها در سطح شرکت و یا بیرون از شرکت را بعهده دارد
8-ایجاد بانک اطلاعاتی از کتب تخصصی خارجی و عناوین پایان نامه های مرتبط دانشگاهها
9-تعیین تکلیف مواد اولیه موجود
10- شرکت در جلسات تخصصی درون سازمانی:
• کمیته محصولات جدید که وظیفه بررسی ، تصویب و پیگیری کلیه مسایل مرتبط با محصولات جدید را بعهده دارد.
• کمیته محیط زیست که وظیفه بررسی راهکارهای کاهش مصرف آب و ضایعات شیر را با هدف کاهش حجم و بار آلودگی پساب ورودی به تصفیه خانه بعهده دارد.
• جلسه نظام پیشنهادات که مسئولیت بررسی پیشنهادهای کارشناسی شده و تصویب یا رد آنها و سیاستگزاری این نظام را بعهده دارد.
• تشکیل کارگروه های تخصصی با حضور کارشناسان سایر واحدها بمنظور بررسی مسایل و مشکلات تولید و ارایه راهکارهای اجرایی
• تشکیل جلسات تخصصی با شرکت های داخلی و شرکت های خارجی جهت یافتن منابع جدید تامین مواد اولیه یا دریافت ایده های جدید و یا همفکری جهت حل مشکلات فنی

امکانات و تجهیزات مرکز تحقیق و توسعه

هم اکنون این مرکز با داشتن آزمایشگاه مستقل جهت انجام آزمون های میکروبی و شیمیایی، دستگاه اندازه گیری پروتئین(کجلدال)، سانتریفوژ ،دستگاه وکیوم روتاری،ویسکومتر بروکفیلد،دستگاه اندازه گیری رطوبت، ترازوی دقیق، رفراکتومتر،pH متر،دستگاه استومیکر،میکروسکوپ، اتوکلاو، انکوباتور، اون، کوره الکتریکی، اتاق ارزیابی حسی و تجهیزات در مقیاس تحقیقاتی نظیر پاستوریزاتور، سیستم استریلیزاسیون (UHT) ، سیستم میکروفیلتراسیون، هموژنایزرهای آزمایشگاهی ،مخلوط کن ، پروسس تانک و دستگاههای بسته بندی ، امکانات ویژه ای را جهت اجرای پروژه های داخلی و حتی برون سازمانی و در قالب قراردادهای فیمابین فراهم نموده است.