شرکت پگاه تهران

شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران در سال 1333 با تاسیس اولین کارخانه شیر پاستوریزه با ظرفیت 45 تن در روز به‌عنوان اولین کارخانه مدرن لبنی در ایران فعالیت خود را آغاز کرد. .

  امروزه شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران با بیش از نیم قرن تجربه مفید، مفتخراست که بر اساس استراتژی و اهداف شرکت با پنج کارخانه فوق الذکر با ظرفیت بیش از 1200 تن در روز که مجهز به مدرنترین ماشین آلات و تکنولوژی روز، همکاران شایسته و با  صلاحیت، مرکز تحقیق و توسعه پیشرفته و سرآمد در کشور، در یک زمین سرسبز 12 هکتاری و با بیش از 100 نوع محصولات متنوع با کیفیت مطلوب شامل محصولات جدید پروبیوتیک و عملگرا که برای اولین بار توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه  شده،  نقش مهمی را در عرضه محصولات لبنی و نیز صنعت لبنیات در ایران ایفا می‌کند.

همچنین شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران موفق به اخذ گواهینامه‌های مختلف ملی و بین المللی از قبیل

ISO  9001   ISO 14001  ، HACCP ، ISO  22000  ،   OHSAS  18001  ،   ISO  50001 ، ISO 17025  

 از سازمان‌ها و مراجع ذی صلاح قانونی شده و افتخارات متعددی از جمله عناوین صادر کننده برگزیده از سال 93 تاکنون، واحد نمونه استاندارد ملی و ...را کسب کرده است و به عنوان شرکت سرآمد تولید فرآورده های  شیری با تولید و عرضه  محصولات پروبیوتیک و عملگرا با هدف ترویج مصرف شیر و فرآورده‌های آن، مشتری مداری و جامعه سالم فعالیت کند.

 

کارخانه محصولات استریل

این کارخانه به‌عنوان اولین کارخانه تولید محصولات  استریل در کشور در سال 1353 به همراه یازده کارخانه شیر پاستوریزه و استریل در استان‌های دیگر به‌منظور تأمین شیر مدارس کشور احداث شد و با ارتقاء و اجرای طرح‌های توسعه از قبیل نصب سیستم‌های جدید UHT و خطوط و ماشین آلات مختلف مدرن بسته بندی اسپتیک تتراپک، پری پک و کامبی بلاک، در حال حاضر با ظرفیتی بالغ بر250 تن در روز توان تولید انواع شیر، خامه، شیرهای طعم‌دار، نوشیدنی‌های لبنی استریل در اندازه‌های 5/1 لیتری اسلیم، یک لیتری در طعم‌های مختلف را داراست. گفتنی است که محصولات متنوع این کارخانه به بازارهای بین المللی صادر می‌شود.

كارخانه شهيد صائمي

طراحی و ساخت این کارخانه در سال 1353 آغاز و در سال 1355 به‌عنوان بزرگترین کارخانه لبنیات در ایران با ظرفیت 500 تن درروز فعالیت خود را آغاز کرد. زیر بنای این کارخانه 16000 مترمربع است. در احداث این کارخانه از آخرین متد پیشرفته روز صنعت لبنیات استفاده شده است.عملیات دریافت شیرخام، خنک کردن و ذخیره سازی، پاستوریزه کردن، تولید و بسته بندی انواع شیر، ماست، خامه، کره، دوغ، کفیر، ماست‌ها ( ساده و پروبیوتیک ) و همچنین  شستشوی  ماشین آلات، خطوط  لوله  به‌صورت کامـلا" خودکار انجام می‌شود تا بهداشت و سلامت محصولات تأمین شود .

کارخانه محصولات پودری

در ابتدا این کارخانه با نام کارخانه غذای کودک،یکی از کارخانجات وابسته به شرکت سهامی صنایع شیر ایران بود که با مشارکت موسسه بین المللی یونیسف، جهت بهبود وضع تغذیه‌ای کودکان ایرانی در سال 1354 تاسیس شد. محصولات این کارخانه با نام شادامین تولید می‌شد و شامل دو نوع غذای کمکی کودک بر پایه غلات (آرد گندم و برنج) با ظرفیت 1 الی 1.5 تن در روز بود.

با توجه به حضور نیروهای متخصص و توانمند و از طرفی توسعه فعالیت‌ها و اضافه کردن ماشین آلات از قبیل دستگاه فوری ساز (Instantizer) و دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه‌ای تک نفره و کارتن گذار، در حال حاضر با تولید انواع پودر کیک، پودرهای نوشیدنی و سایر پودرهای فرموله شده نظیر پودرهای مکمل بدنسازی، ظرفیت این کارخانه تا 5تن در روز افزایش یافته است.

این کارخانه دارای استاندارد ایران و گواهینامه‌های مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی(HACCPوISO22000)، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی(OHSAS18001)،مدیریت کیفیت(ISO9001)، مدیریت محیط زیست(ISO14001) و مدیریت انرژی(ISO50001)  است.

 

کارخانه شیر خشک

این کارخانه در سال 1354، با ظرفیت تبدیل  100 تن شیر تازه راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت  و در حال حاضر با استفاده از ماشین آلات پیشرفته  قادر به تولید انواع شیر خشک ( شیر کامل و بدون چربی Skimmed ) ، پودر آب پنیر ترش و شیرین، پودر پنیر و نیز پودر کشک و پودر بستنی در بسته بندی و اوزان مختلف است و ظرفیت فعلی به 150 تن افزایش یافته است .

محصولات تولیدی این کارخانه با کیفیت مطلوب و درجه ممتاز به بازارهای  بین المللی صادر می‌شود. شیر خشک تولیدی در کیسه‌های نایلونی که در داخل کیسه‌های پلی اتیلنی و کاغذ کرافت قرار دارند و به وزن 15، 20 و 25 کیلوگرم بسته بندی می‌شوند. این نوع بسته بندی نسبت به نفوذ رطوبت و نور  مقاوم است.

 

معرفی واحدها

تامین شیرخام

شیرخام دریافتی شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران از دامداری‌های کاملاً صنعتی، تأمین می‌شود که دارای کیفیت بسیار مناسبی از نظر بهداشتی است. شیر در این دامداری‌های صنعتی به وسیله‌ی دستگاه‌های تمام اتوماتیک و مکانیزه دوشیده شده و با سیستم‌های خنک کننده سریع مانند سیستم پلیت کولر و چیلر سریعاً خنک و با تانکرهای استیل دوجداره به شرکت حمل می‌شود. این تانکرها و مخازن، تمام ویژگی‌های مشخص برای نگهداری شیر در شرایط مطلوب تا زمان استفاده در خطوط تولید را دارا هستند. تمامی تجهیزات مورد استفاده، توسط سیستم شستشوی اتوماتیک، شستشو و ضد عفونی می‎شود.

 سریع مانند سیستم پلیت کولر و چیلر سریعاً خنک و با تانکرهای استیل دوجداره به شرکت حمل می‌شود. این تانکرها و مخازن، تمام ویژگی‌های مشخص برای نگهداری شیر در شرایط مطلوب تا زمان استفاده در خطوط تولید را دارا هستند. تمامی تجهیزات مورد استفاده، توسط سیستم شستشوی اتوماتیک، شستشو و ضد عفونی می‎شود.

 

دریافت شیر خام

تانکرهای مخصوص حمل شیرخام، بعد از ورود به شرکت، ابتدا توسط باسکول توزین می‎شوند و سپس شیر به‌طور کامل، همزده می‌شود و نمونه‌های مختلف، برای انجام آزمون‌های مربوطه گرفته و بعد از لیبل گذاری به داخل آزمایشگاه منتقل می‌شوند.

بخش CIP

 نظر به اهمیت رعایت بهداشت و سلامت شیرهای دریافتی توسط تانکرهای حمل شیر سیستمی را به عنوان CIP  ایجاد کرده تا تانکرهای مذکور پس از تخلیه و تحویل شیر توسط این سیستم با استفاده از سود و اسید  و با فشار زیاد آب کاملا ضدعفونی  و شستشو می‌شود. قابل ذکر است که این فرایند بصورت تمام اتوماتیک  و دقیق  جهت شستشوی کامل مخازن و خطوط لوله محصول و ماشین آلات مربوطه در کارخانه‌ها به‌صورت جداگانه مستقر بوده و مورد استفاده قرار می‌شود.

تصفیه خانه فاضلاب

محیط زیست نگاهی پایدار در پگاه تهران

این بخش یکی از بخش‌های مهم فعالیت حوزه‌ی معاونت فنی و مهندسی است. از سال 1355 شرکت پگاه تهران مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب از نوع فیلتر چکنده بوده است. این شرکت فعالیت در راستای حفظ محیط زیست و رعایت موازین و قوانین مربوطه به صنعت سبز را همیشه در سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کاری خود مد نظر داشته است. دریافت گواهینامه صنعت سبز در تصفیه فاضلاب توسط پگاه تهران گواه این ادعا است.

 سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کاری خود مد نظر داشته است. دریافت گواهینامه صنعت سبز در تصفیه فاضلاب توسط پگاه تهران گواه این ادعا است.

 سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کاری خود مد نظر داشته است. دریافت گواهینامه صنعت سبز در تصفیه فاضلاب توسط پگاه تهران گواه این ادعا است.

صادرات

با هدف افزایش صادرات غیر نفتی و استفاده‌ی کامل از ظرفیت خالی تولیدی، این شرکت در سال 1390، صادرات محصولات خود را  به چند کشور همسایه آغاز کرد. در سالهای گذشته در زمینه‌ی گسترش پایدار، سهم صادرات پگاه در بازارهای هدف، تولید متناسب با نیازهای صادراتی و نیز شکل‎گیری بازارهای جدید، صادرات توسعه پیدا کرد؛ به‎طوریکه هم اکنون بالغ بر 50 نوع محصول به بیش از 10 کشور دنیا عرضه می‌شود. این شرکت سالیان متمادی است به‌عنوان صادر کننده اول استان از سوی سازمان صنعت ومعدن وتجارت استان تهران مفتخر به دریافت لوح وتندیس می شود. از دیگر افتخارات این شرکت صادرات اولین محموله شیر خشک از ایران به روسیه (با وجود قوانین ومقررات بسیار سختگیرانه آن کشور جهت اخذ مجوزهای کیفی از مراجع مختلف) است.

فروش و بازاریابی محصولات

محصولات تولیدی شرکت پگاه تهران از طریق شرکت پخش سراسری بازار گستر پگاه تحت پوشش صنایع شیر ایران با ناوگان عظیم توزیع به بازار عرضه می‌شود. خودروهای ناوگان مجهز به سیستم های GPS و کنترل‌کننده سرما است تا کیفیت محصولات حفظ و زنجیره سرما تامین شود.