معرفی شرکت

شرکت پگاه تهران

شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران با بیش از نیم قرن تجربه یکی از کارخانه های تحت پوشش شرکت صنایع شیر ایران می باشد ، پگاه تهران در سال1333 ودر پاسخ به نیاز کشور به تولید صنعتی شیر ، راه اندازی ودر سال 1336 با ظرفیت 45 تن در روز به بهره برداری رسید و اکنون در عرصه تولید و فرآوری افتخار آن را  دارد که روزانه قریب به 750 تن شیرخام را فرآوری و با مجموعه ای  از کارخانه های شهید صائمی، طلوع پاستوریزه ، محصولات استریل ، محصولات پودری و شیر خشک؛  بیش از 100 نوع  محصول را فرآوری و به  بازارهای داخلی و خارجی عرضه نماید . شرکت  شیر پاستوریزه پگاه تهران همگام با پیشرفت های فن آوری جهانی دارای شش آزمایشگاه مجهز، مرکز آموزش، کنترل کیفیت در فرایند تولید، توزیع و فروش، مرکز تحقیق و توسعه و با کسب نشان استاندارد ملی و بین المللی و استاندارهای زیست محیطی نقش موثری را جهت ارتقای مستمر کیفیت ایفا نموده است.

همچنین شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران موفق به اخذ گواهینامه ها ی مختلف ملی و بین المللی از قبیل  ISO  9001,ISO 14001,HACCP,ISO  22000  OHSAS  18001,ISO  50001,ISO /IEC 17025 از سازمان ها و مراجع  ذی صلاح قانونی شده و افتخارات متعددی از جمله به عنوان صادر کننده برگزیده سال های متوالی و....  مقام برتر کسب نموده است و به عنوان شرکت سرآمد تولید فرآورده های  شیری با تولید و عرضه  محصولات پروبیوتیک و عملگرا با هدف ترویج مصرف شیر و فرآورده های آن، مشتری مداری و جامعه سالم فعالیت نماید.

کارخانه محصولات استریل

این کارخانه بعنوان اولین کارخانه تولید محصولات  استریل در کشور در سال 1353 به همراه یازده کارخانه شیر پاستوریزه و استریل در استانهای دیگر بمنظور تأمین شیر مدارس کشور احداث گردید و با ارتقاء و اجرای طرحهای توسعه از قبیل نصب سیستم های جدید UHT و خطوط و ماشین آلات مختلف مدرن بسته بندی اسپتیک تتراپک ، پری پک و کامبی بلاک ، در حال حاضر با ظرفیتی بالغ بر250 تن در روز توان تولید انواع شیر ، خامه ، شیر های طعم دار ، نوشیدنی های لبنی استریل در اندازه های 5/1 لیتری اسلیم  ، یک لیتری اسکوئر ، 250 ،200،  150 ، 110،125 سی سی، انواع خامه Esl در طعمهای مختلف را دارا می باشد شایان ذکر است که محصولات متنوع این کارخانه به بازارهای بین المللی صادر می گردد .

كارخانه شهيد صائمي

طراحی و ساخت این کارخانه در سال 1353 آغاز و در سال 1355 بعنوان بزرگترین کارخانه لبنیات در ایران با ظرفیت 500 تن در روز فعالیت خود را آغاز نمود . زیر بنای این کارخانه 16000 متر مربع می باشد . در احداث این کارخانه از آخرین  متد پیشرفته روز صنعت لبنیات استفاده شده است .عملیات دریافت شیر خام ، خنک کردن و ذخیره سازی ، پاستوریزه کردن ، تولید و بسته بندی انواع شیر ، ماست ، خامه ، کره ، دوغ ، کفیر ، ماست ها ( ساده و پروبیوتیک ) و همچنین  شستشوی  ماشین آلات ، خطوط  لوله  بصورت کامـلا" خودکار انجام می گردد تا بهداشت و سلامت محصولات تأمین گردد .

کارخانه محصولات پودری

در ابتدا این کارخانه با نام کارخانه غذای کودک،یکی از کارخانجات وابسته به شرکت سهامی صنایع شیر ایران بود که با مشارکت موسسه بین المللی یونیسف،جهت بهبود وضع تغذیه ای کودکان ایرانی در سال 1354 تاسیس گردید. محصولات این کارخانه با نام شادامین تولید می گردید و شامل دو نوع غذای کمکی کودک بر پایه غلات (آرد گندم و برنج) با ظرفیت 1 الی 1.5 تن در روز بود. غذای کمکی کودک بر پایه غلات (آرد گندم و برنج) با ظرفیت 1 الی 1/5 تن در روز بود.

با توجه به حضور نیروهای متخصص و توانمند و از طرفی توسعه فعالیت ها و اضافه نمودن ماشین آلات از قبیل دستگاه فوری ساز (Instantizer) و دستگاه های بسته بندی ساشه ای تک نفره و کارتن گذار،در حال حاضر با تولید انواع پودر کیک، پودرهای نوشیدنی و سایر پودرهای فرموله شده نظیر پودرهای مکمل بدنسازی، ظرفیت این کارخانه تا 5تن در روز افزایش یافته است.

این کارخانه دارای استاندارد ایران و گواهینامه های مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی(HACCPوISO22000)، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی(OHSAS18001)،مدیریت کیفیت(ISO9001)،مدیریت محیط زیست(ISO14001) و مدیریت انرژی(ISO50001) می باشد.

کارخانه شیر خشک

این کارخانه در سال 1354 ، با ظرفیت تبدیل  100 تن شیر تازه راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت . و در حال حاضر با استفاده از ماشین آلات پیشرفته  قادر به تولید انواع شیر خشک ( شیر کامل و بدون چربی Skimmed ) ، پودر آب پنیر ترش و شیرین ، پودر پنیر و نیز پودر کشک و پودر بستنی در بسته بندی و اوزان مختلف می باشد و ظرفیت فعلی به 150 تن افزایش یافته است .

محصولات تولیدی این کارخانه با کیفیت مطلوب و درجه ممتاز به بازارهای  بین المللی صادر می گردد . شیر خشک تولیدی در کیسه های نایلونی که در داخل کیسه های پلی اتیلنی و کاغذ کرافت قرار دارند و به وزن 15، 20 و 25 کیلوگرم بسته بندی می شوند. این نوع بسته بندی نسبت به نفوذ رطوبت و نور  مقاوم است .

معرفی واحدها

تامین شیرخام

شیرخام دریافتی شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران از دامداری های کاملاً صنعتی، تأمین می شود که دارای کیفیت بسیار مناسبی از نظر بهداشتی است. شیر در این دامداری های صنعتی به وسیله‌ی دستگاه های تمام اتوماتیک و مکانیزه دوشیده شده و با سیستم های خنک کننده  سریع مانند سیستم پلیت کولر و چیلر سریعاً خنک و با تانکرهای استیل دوجداره به شرکت حمل می شود. این تانکرها و مخازن، تمام ویژگیهای مشخص برای نگهداری شیر در شرایط مطلوب تا زمان استفاده در خطوط تولید را دارا هستند. تمامی تجهیزات مورد استفاده، توسط سیستم شستشوی اتوماتیک، شستشو و ضد عفونی می‎شود.

 سریع مانند سیستم پلیت کولر و چیلر سریعاً خنک و با تانکرهای استیل دوجداره به شرکت حمل می شود. این تانکرها و مخازن، تمام ویژگیهای مشخص برای نگهداری شیر در شرایط مطلوب تا زمان استفاده در خطوط تولید را دارا هستند. تمامی تجهیزات مورد استفاده، توسط سیستم شستشوی اتوماتیک، شستشو و ضد عفونی می‎شود.

دریافت شیر خام

تانکرهای مخصوص حمل شیر خام، بعد از ورود به شرکت، ابتدا توسط باسکول توزین می‎شوند و سپس شیر به طور کامل ، همزده می‌شود و نمونه‌های مختلف، برای انجام آزمون‌های مربوطه گرفته و بعد از لیبل گذاری به داخل آزمایشگاه منتقل می‌شوند.

بخش CIP

 نظر به اهمیت رعایت بهداشت و سلامت شیرهای دریافتی توسط تانکرهای حمل شیر سیستمی را به عنوان CIP  ایجاد نموده تا تانکرهای مذکور پس از تخلیه و تحویل شیر توسط این سیستم با استفاده از سود و اسید  و با فشار زیاد آب کاملا ضدعفونی  و شستشو می گردد. قابل ذکر است که این فرایند بصورت تمام اتوماتیک  و دقیق  جهت شستشوی کامل مخازن و خطوط لوله محصول و ماشین الات مربوطه در کارخانه ها بصورت جداگانه مستقر بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه خانه فاضلاب

محیط زیست نگاهی پایدار در پگاه تهران

این بخش یکی از بخش‌های مهم فعالیت حوزه‌ی معاونت فنی و مهندسی است. از سال 1355 شرکت پگاه تهران مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب از نوع فیلتر چکنده بوده است. این شرکت فعالیت در راستای حفظ محیط زیست و رعایت موازین و قوانین مربوطه به صنعت سبز را همیشه در سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کاری خود مد نظر داشته است. دریافت گواهینامه صنعت سبز در تصفیه فاضلاب توسط پگاه تهران گواه این ادعا است.

 سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کاری خود مد نظر داشته است. دریافت گواهینامه صنعت سبز در تصفیه فاضلاب توسط پگاه تهران گواه این ادعا است.

صادرات

با هدف افزایش صادرات غیر نفتی و استفاده‌ی کامل از ظرفیت خالی تولیدی، این شرکت در سال 1390، صادرات محصولات خود را  به چند کشور همسایه آغاز کرد. در سالهای گذشته در زمینه‌ی گسترش پایدار، سهم صادرات پگاه در بازارهای هدف، تولید متناسب با نیازهای صادراتی و نیز شکل‎گیری بازارهای جدید، صادرات توسعه پیدا کرد؛ به‎طوریکه هم اکنون بالغ بر 50 نوع محصول به بیش از 10 کشور دنیا عرضه می‌شود. این شرکت سالیان متمادی است به عنوان صادر کننده اول استان از سوی سازمان صنعت ومعدن وتجارت استان تهران مفتخر به دریافت لوح وتندیس می شود. از دیگر افتخارات این شرکت صادرات اولین محموله شیر خشک از ایران به روسیه (با وجود قوانین ومقررات بسیار سختگیرانه آن کشور جهت اخذ مجوزهای کیفی از مراجع مختلف) است.

فروش و بازاریابی محصولات

محصولات تولیدی شرکت پگاه تهران از طریق شرکت پخش سراسری بازار گستر پگاه تحت پوشش صنایع شیر ایران با ناوگان عظیم توزیع به بازار عرضه می گردد. خودروهای ناوگان مجهز به سیستم های GPS و کنترل‌کننده سرما است تا کیفیت محصولات حفظ و زنجیره سرما تامین شود.